Muzeum v Třebízi opět otevřeno


Od 1. května do 31. října 2022

Další návštěvnická sezóna Národopisného muzea je tady. Muzeum je pro veřejnost otevřeno dle
standardní otevírací doby.

Velikonoce na statku 2022


akce pro školní výpravy, 11.—13. dubna 2022

Na dubnové dny je v plánu oblíbená jarní akce v muzeu v Třebízi -
Velikonoce na statku. Zážitkový výlet do minulosti života na českém venkově a rukodělných tradic je určen pro školní výpravy. Více na: https://www.velikonocenastatku.cz/ Akce probíhá v režii cestovní kanceláře CK2.

Velikonoce na statku

Vánoce na statku


13.—17. prosince 2021, Třebíz čp. 1 a čp. 2

V prosinci proběhne v muzeu v Třebízi oblíbená akce Vánoce na statku, určená především pro školní výpravy. Více informací a možnost objednávky naleznete na https://www.vanocenastatku.cz/ Akce probíhá v režii cestovní kanceláře CK2.

Z akce Vánoce na statku. Foto CK2

Staročeský jarmark 2021


sobota, 28. srpna 2021, 9—16 hodin, statky čp.1 a 2 v Třebízi

Již 13. ročník Staročeského jarmarku proběhne tradičně poslední srpnovou sobotu v Národopisném muzeu v Třebízi. Ani letos nebudou chybět pestré stánky s nabídkou rukodělných výrobků a přírodních produktů, ukázky řemesel a občerstvení. Pro děti budou připraveny dílničky, divadelní představení a staročeský kolotoč. To vše bude doprovázet živá lidová hudba. Vstupné na jarmark zahrnuje i možnost navštívit stálé expozice muzea včetně dalších objektů na třebízské návsi s poutavým komentářem paní průvodkyně.
Dospělí: 70 Kč, děti: 40 Kč

Staročeský jarmark Třebíz 2021

Od 4. května opět otevíráme muzeum!


Za zpřísněných hygienických podmínek pro vás opět po dlouhé době otevíráme Národopisné muzeum Slánska v Třebízi.

Dle hygienických nařízení je nutné při vstupu do muzea nosit respirátor minimálně třídy FFP2 či nanoroušku. Počet návštěvníků je omezen celkovou přístupnou plochou muzea tak, aby každému návštěvníkovi připadala plocha 15 m2. V současné době nejsou povoleny skupinové prohlídky složené z členů více domácností.

Těšíme se na vaši návštěvu a již brzy na viděnou v Třebízi!

Národopisné muzeum před otevřením


Vzhledem k přetrvávající pandemické situaci v ČR a souvisejícím vládním opatřením je Národopisné muzeum v Třebízi zatím veřejnosti zcela uzavřeno. O jeho otevření vás budeme informovat. V tuto chvíli již můžeme prozradit, že oblíbený Staročeský jarmark je letos v plánu na sobotu 28. srpna.

Po ukonceni pandemick ých opatření bude otevřeno také Národopisné  muzeum v Trebizi.

Uzavření muzea


V souladu s usnesením vlády ze dne 8. 10. 2020
budou všechny provozy muzea veřejnosti uzavřeny.


O náhradních termínech plánovaných akcí vás budeme informovat.

zákaz vstupu

Staročeský jarmark 2020


sobota, 29. srpna 2020, 9—16 hodin, statky čp.1 a 2 v Třebízi

Poslední srpnovou sobotu proběhne v Národopisném muzeu v Třebízi již 12. ročník Staročeského jarmarku. Ani letos nebudou chybět pestré stánky s nabídkou rukodělných výrobků a přírodních produktů, ukázky řemesel a lahodné občerstvení. Program pro děti bude letos navíc doplněn o divadelní loutkoherecké představení. Atmosféru bude tradičně dokreslovat živá lidová hudba. Vstupné na jarmark zahrnuje i možnost navštívit stálé expozice muzea včetně dalších objektů na třebízské návsi s poutavým komentářem paní průvodkyně.

plakat-final-2020

Zahájení nové sezóny


1. června 2020, areál Národopisného muzea

S radostí vám oznamujeme, že Národopisné muzeum Slánska v Třebízi bude letos pro veřejnost otevřeno od 1. června ve standardním návštěvním režimu.

Národopisné muzeum Trebíz

Staročeský jarmark 2019


sobota 31. srpna 2019, 9—16 hodin, statky čp. 1 a 2 v Třebízi

Na poslední prázdninovou sobotu je v Národopisném muzeu v Třebízi připraven tradiční Staročeský jarmark. Letošní, již 11. ročník, opět přivítá řadu nadšenců tradičních řemesel, kteří předvedou svou práci a nabídnou k prodeji své originální výrobky. Občerstvení a program pro děti bude zajištěn. V areálu bude znít živá lidová hudba i starý flašinet. V ceně vstupného (50 Kč/20 Kč) je i vstup do stálých expozic muzea, v každou celou sudou hodinu pak s možností komentované prohlídky s průvodcem. Vrcholem programu bude slavnostní otevření nové expozice Zemědělství na Slánsku.

trebiz-plakat

Oprava panských saní v Třebízi


Ve druhé polovině roku 2018 započaly rozsáhlé restaurátorské práce obnovy saní deponovaných v Národopisném muzeu v Třebízi. V září byly práce dokončeny a saně konečně zkompletovány. Panské saně z konce 19. století pochází z nedalekých Úherců. Jsou pro dvě osoby a kočího s přísedícím. Mají esovitě tvarovanou přední část korby, kterou zdobně podpírají kovové spirálové esovky. Kromě truhláře a kováře se na opravě saní podílel i čalouník. Právě látkové sedačky vycpané koňskou žíní na kovových pružinách byly nejvíce poničené. Nově opravené saně jsou jedinečnou ukázkou svého druhu v našem regionu a v příštím roce se stanou součástí nové expozice Zemědělství na Slánsku. Krásné saně můžete ovšem vidět ještě letos! V prosinci totiž ozdobí vánoční výstavu věnovanou zimním sportům a radovánkám. Opravu saní finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.

IMG_5416IMG_5415propamatky_popro pamatky_po