Oprava panských saní v Třebízi

Ve druhé polovině roku 2018 započaly rozsáhlé restaurátorské práce obnovy saní deponovaných v Národopisném muzeu v Třebízi. V září byly práce dokončeny a saně konečně zkompletovány.

Panské saně z konce 19. století pochází z nedalekých Úherců. Jsou pro dvě osoby a kočího s přísedícím. Mají esovitě tvarovanou přední část korby, kterou zdobně podpírají kovové spirálové esovky. Kromě truhláře a kováře se na opravě saní podílel i čalouník. Právě látkové sedačky vycpané koňskou žíní na kovových pružinách byly nejvíce poničené.

Nově opravené saně jsou jedinečnou ukázkou svého druhu v našem regionu a v příštím roce se stanou součástí nové expozice Zemědělství na Slánsku. Krásné saně můžete ovšem vidět ještě letos! V prosinci totiž ozdobí vánoční výstavu věnovanou zimním sportům a radovánkám.

Opravu saní finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.

Oprava panských saní v Třebízi