Bednářství — zapomenuté řemeslo

Brány Národopisného muzea ve Třebízi byly počátkem května opět otevřeny svým návštěvníkům a nová sezóna je tak v plném proudu. Kromě stálé expozice je k vidění výstava instalovaná v prvním patře sýpky Cífkova statku, která je věnována dnes již pozapomenutému, avšak v minulosti velmi ceněnému řemeslu bednářství. Výstava od 1. května 2014, Cífkův statek čp. 1, Třebíz.

Čtvrtek 1. květnaneděle 31. srpna 2014 Cífkův statek Třebíz 273 75 Třebíz, CZ

Jedno z nejstarších řemesel zpracovávajících dřevo u nás ilustruje bednářské nářadí [poříz, hoblík, nebozez a další] i hotové bednářské výrobky [putna, škopek, okříny, troky, máselnice, necky a další] výstava je dále doplněna dobovými fotografiemi a písemnostmi známého slánského bednáře Josefa Vitmajera.

Dále jsme pro Vás připravili výstavu o známé studánce z lesů nad Líským Královce, nad kterou stojí kaplička, chránící její vodu. Nově k vidění je i výstavka věnující se prvkům lidové architektury s fotografiemi ze Slánska, jejíž autorkou je regionální etnoložka PhDr. Vanda Jiříkovská, CSc.