Staročeský jarmark Třebíz

Také tento rok jsme pro Vás ve spolupráci s řadou řemeslníků připravili tradiční Staročeský jarmark. Můžete se těšit např. na výstavu veteránů, kováře, hrnčíře, ale i lukostřelbu, věštírnu, lidovou hudbu a mnohé další. Nebude chybět pestré občerstvení a příležitosti pro vyžití dětí. Ve 14:30 pak zahájíme výstavu "Včely a včelaři" přímo v sýpce Cífkova statku. Světem společenství lidí a včel z neobvyklého pohledu Vás provede Martin Semerád, profesor Akademie sociálního umění Tabor v Praze.
http://www.akademietabor.cz

Nenechte si ujít!

Třebíz plakát jarmark

Sobota 27. srpna, 9—16 hodin, Cífkův statek Třebíz


Celý článek...

Jiří Corvin a včelařství ve Třebízi

Od srpna můžete v Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi vidět další dvě výstavy.
Nejprve ve středu
17. srpna v 17 hodin otevřeme v Cífkově statku výtvarnou výstavu Slánská krajina – Jiří Corvin, věnovanou převážně moderním malbám místní krajiny v díle významného výtvarníka Jiřího Corvina (1931—2004), který svébytným způsobem zachytil tvář polí, luk či vesnic Slánska a Velvarska. U příležitosti Staročeského jarmarku proběhne v sobotu 27. srpna od 14:30 hodin druhá vernisáž, tentokrát výstavy Včely a včelaři. Výstava bude věnována tomuto dnes již málo viděnému oboru a jeho stopám na Slánsku.

Třebíz srpen 2011 Celý článek...

Toulavá kamera v Třebízi

Toulavá kamera v Třebízi Celý článek...

Příběh slámy

V podvečerních hodinách čtvrtka 19. května proběhla v bývalé sýpce Cífkova statku čp.1 ve Třebízi již druhá vernisáž sezóny 2011. Na výstavě "Příběh slámy" se návštěvníci mohou setkat s překvapivě širokými možnostmi čistě přírodního materiálu, jakým je právě sláma.

Dnes již polozapomenutá surovina byla užívána v zemědělství, stavebnictví, rukodělné výrobě a dalších oblastech lidské činnosti. Vedle pestré škály řemeslných výrobků mohou návštěvníci shlédnout i kouzelné autentické fotografie, které představují zpracování slámy od sklizně až po výsledný produkt či způsob použití. Užití slámy může být inspirací i pro dnešek, kdy opět objevujeme zapomenuté technologie, které žádným způsobem nezatěžují životní prostředí.

Příběh slámy

Výstava potrvá do 31. července 2011

Celý článek...

Dřevomalby Tomáše Záborce

Dne 10. května v podvečerních hodinách byla zahájena nová sezóna Národopisného muzea Slánska ve Třebízi, a to vernisáží výtvarné výstavy "Dřevomalby Tomáše Záborce". Zájem veřejnosti byl značný, výstava má dobrý ohlas a my máme upřímnou radost ze srdečného setkání a slavnostního otevření skanzenu veřejnosti pro sezónu 2011.

Jen stěží si lze představit vhodnější výtvarné práce, které by tak skvěle zapadly do lidového prostředí sýpky v areálu Cífkova statku čp. 1. Záborcovo dílo se svou technikou, tematikou, barevností i působením na člověka dokonale snoubí s venkovskou atmosférou Třebíze.

Výstava potrvá do 24. července 2011

Dřevomalby Tomáše Záborce

Současně bychom Vás rádi pozvali na druhou "třebízskou" vernisáž, a to národopisné či chcete-li etnografické výstavy "Příběh slámy", která je věnována dnes už pozapomenutému materiálu, který pro své vlastnosti dříve nacházel bohatou škálu uplatnění. Vedle řady slaměných výrobků poznáte techniky práce se slámou, příklady praktických využití, nástroje na zpracování obilí i unikátní dobové fotografie.

Těšíme se na Vás opět v Cífkově statku čp. 1 ve čtvrtek 19. května od 17 hodin! Celý článek...

Výstavy v Třebízi

Výstavy v Třebízi Celý článek...