František Saifrt: Na cestě

Otevření výstavy v Národopisném muzeu v Třebízi bude ve středu 29. dubna 2009 v 18 hodin. Výstava je přístupná od 1. května do 30. června, úterý—neděle 9—16 hodin. Výstavu uvede B. Franková, hudební doprovod host autora Mgr. P. Holý.

František Saifrt: Na cestě
Středa 29. dubnaúterý 30. června 2009 Cífkův statek Třebíz 273 75 Třebíz, CZ

František Saifrt

Narodil se na velvarské faře v roce 1949. Od narození své rodné město neopustil. Ve Velvarech našel zázemí i ve své rodině. Svůj životní styl podřídil vztahu k přírodě a výtvarnému umění. Od dětství do dospělosti navštěvoval lidovou školu umění u akademického malíře Jiřího Corvina. Snažil se o vzdělání ve výtvarném oboru na střední i vysoké škole v Praze. Jeho záměr mu však nevyšel. V roce 1967 maturoval na gymnasiu v Kralupech a navštěvoval ateliér akademického malíře prof. Čecha v Praze i přednášky prof. Vágnera o výtvarném umění.

Pracoval jako dělník, později jako výpravčí vlaků. Díky svému povolání měl možnost procestovat západní Evropu a navštívit prestižní galerie.

Na přelomu 60. a 70. let vystavoval na amatérských soutěžích. Samostatnou výstavu měl v roce 1972 v Kralupech nad Vltavou. V době normalizace maloval jen pro sebe a blízké přátele. V roce 1999 vystavoval samostatně v Městském muzeu ve Velvarech. Zúčastňuje se již pravidelně výtvarných salonů ve Velvarech a jako host ve skupině „J“ v Kralupech nad Vltavou.

Svá díla prezentoval i na výstavě Jiřího Corvina a jeho kralupských přátel v roce 2005. Věnuje se malbě zátiší a velvarským motivům.